Dosa, silver, ostämplad, sannolikt Sverige 1700-tal. Senbarock/Rokoko.

Invändigt förgylld, kartuschformad, på locket grekiska äktenskapsgudinnan "Hera" med sina påfåglar, varför man kan anta att dosan varit en fästmansgåva. Längd 7 cm, vikt 81 gram.

Slitage.

Utropspris
4 000 SEK