Anders Schotte, ljusstakar, ett par, silver, Uddevalla 1777. Rokoko.

Vridet balusterskaft, på klockad fot med svängda knäckar samt drvna och cisselerade kartucher i mattpunsade fält. Höjd 22 cm, vikt 698 gram.

Slitage

Proveniens

Kapten Schollin-Borgs samling.

Utropspris
45 000 SEK