1238377
Almquist: Törnrosens bok (6 vol)
Almquist: törnrosens bok (6 vol).

[Carl Jonas Love Almquist:]

Fria fantasier hvilka, betraktade såsom ett helt, af herr Hugo Löwenstjerna stundom kallades Törnrosens bok, stundom En irrande hind. 1-14.

Stockholm, Hörbergska boktryckeriet, 1833-51. 16,5 x 10,5 cm. Komplett svit frånsett ett saknat serietitelblad i del 4.

Sex hårt nötta samtida halvfranska band, tre delar med spruckna falsar, ngt naggade ryggar, enstaka små bläckfläckar och minimala marginalrevor, fjärde delens titelblad med gammal lagning i övre marginalen, femte delen med en stor lagning på s. 43 där textförluster (sammanlagt 15 bokstäver) är ersatta med handskriven text. Prydliga handskrivna innehållsförteckningar på försättsbladen. Namnteckning av O. Fr. Ulff i alla delar (1859, 1891), exlibris för Fågelsångens bibliotek och Andreas Bernström. Mycket ovanlig komplett. Del 1-2 och 4 i andra upplagan.

Proveniens

Fågelsångens bibliotek tillhörde Andreas Bernström, far till boksamlarna Gustaf och Bengt.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
3 000 SEK