Huuszholdz-book för ungt adels-folck, proveniens: Trolleholm

Per Brahe:

Gamble grefwe Peer Brahes fordom Sweriges rijkes drotzetz oeconomia eller huuszholdz-book för ungt adels-folck. Skrifwin anno 1581.

Visingsborg, J. Kankel, 1677. 19,5 x 15,5 cm. 128 sid.

Vitt pergamentband från 1900-talet. En stor del av nedre yttre hörnet på titelbladet bortklippt och ersatt med gammalt papper. Enstaka småfläckar och en del understrykningar.

Proveniens

Gammal handskriven titeletikett med Carl Trolle-Bondes monogramstämpel samt densammes exlibris fästa på främre spegeln, Trolleholmsbibliotekets stämpel på titelsidan.

Collijn, Sveriges bibliografi, 1600-talet, sp. 105. Almqvist, Johann Kankel, 31.

Den äldsta i Sverige författade hushållsboken. Den trycktes av författarens sonson på dennes privattryckeri på Visingsö.

Utropspris
6 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02