Sveriges första konstvetenskapliga arbete, 1656

Edmund Figrelius (Gripenhielm):

De statuis illustrium romanorum. Liber singularis.

Stockholm, J. Janssonius, 1656. 15,5 x 9,5 cm. [16] + 336 sid. (s. 145-76 felnumrerade).

Samtida lite nött och lätt solkigt pergamentband med röd titeletikett i marokäng, blåstänkta snitt. Spår av att några blad, möjligen anteckningar eller ett annat tryck, avlägsnats på slutet. Inlagan med några spridda småfläckar och obetydliga maskspår i marginalen.

Collijn, Sveriges bibliografi, 1600-talet, sp. 329.

Edmund Figrelius (1622-75) adlades Gripenhielm 1660. Han var professor i historia vid Uppsala universitet och dessutom Karl XI:s lärare. Föreliggande verk behandlar den romerska skulpturen och är Sveriges första tryckta konstvetenskapliga arbete.

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02