Tre bokband (3 vol)

Tre bokband (3 vol)

Swenska Psalm-boken. [Bunden med:] Evangelia och Epistler. Örebro 1767. 14 x 8,5 cm. Ej kollationerad. Samtida präglat och bemålat pergamentband, punsat målat snitt, spännen saknas. Gammal ägaranteckning: Lydia Maria Nordmark. Lätt nött, men i gott skick.

(Tillsammans med:)

Johan Arndt: Fyra Anderika Böcker om en sann Christendom. Stockholm, Carlbohm, 1778. 19,5 x 12 cm. 48 + 1116 + [44] s + graverat titelblad + graverat porträtt + 6 graverade planscher. Samtida guldornerat s.k. spegelband, ryggen med upphöjda bind, pärmarna med kantförgyllning och inre denteller, marmorerade för- & eftersättsblad. Ryggen lätt naggad upp- & nedtill, inlagan ställvis lätt och ljust småfläckad, ett blad med minimalt brännhål. Med en prydlig gammal gåvoanteckning daterad ”18010” (!).

(Tillsammans med:)

Prières du matin et du soir. Pour tous les jours de la semaine. (=Graverad titel.) Paris. Rigaud 1714. 21,5 x 14 cm. [8] + 136 sid. + 2 graverade planscher (Tardieu eft. Coypel). Med 24 graverade vinjetter (överstycken och slutstycken). Samtida rött marokängband, rikligt guldornerad rygg med upphöjda bind, pärmarna med krönt vapenexlibris i guld, helt guldsnitt, marmorerade för- & eftersättsblad, främre spegeln med litet rött vapensigill. Bandet lätt mörknat, fläckat och nött samt med ngt stötta hörn, senare ägaranteckning (Henr. White, Lichfeld, 1820) samt blå stämpel för Holy Cross College Clonliffe.

.

Utropspris
2 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02