Étienne Maurice Falconet

(Frankrike, 1716-1791)
Étienne Maurice Falconet
(Frankrike, 1716-1791)

ÉTIENNE MAURICE FALCONET, efter. SKULPTUR, alabaster, Italien, otydligt signerad.

"Baigneuse" (= Badande). Otydligt signerad Prof. A Mou... Höjd 35,5 cm.

Slitage.

Originalet utställt på Salongen i Paris 1757.

Bibliography: Levitine, George, The Sculpture of Falconet, New York, 1972, s. 31-33; Falconet à Sèvres ou l'art de plaire, 1757-1766, Sèvres, Musée national de la Céramique, Éditions de la Réunion des musées nationaux, 2001, s. 92-93.

Denna smäckra skulptur är efter ”Nymphen som går i badet” även kallad ”Badande” av Etienne Maurice Falconet (1716-1791). Den ursprungliga, skapad är i marmorn, finns i samlingarna i Louvren. Inspirerad av ”Badande” som målades 1724 av konstnären François Lemoyne, fångade Falconet ögonblicket strax innan badet. Den nakna unga kvinnan som doppar sin fot för att känna vattnets temperatur. De rena linjerna i hennes smala kropp, hennes sänkta blick och fotens graciösa rörelse utstrålar naturlighet.
”Badande” utställdes på salongen 1757, det var vid en tid då Falconet var ansvarig för skulpturerna vid den kungliga porslinsfabriken Manufacture nationale de Sèvres.
Denna komposition kom att bli en stor framgång och det gjordes flera kopior av Falconet själv och även av många andra skulptörer.

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

178. Albert Watson, "David Bowie, The Finger, New York City, 1996".
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
Fair warning
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
Aktuellt bud:
95 000 SEK