PG Thelander

(Sverige, Född 1936)
PG Thelander
(Sverige, Född 1936)

PG THELANDER, skulptur, patinerad brons och metall. Signerad och numrerad ÄÄ XI.

Äpplen på hylla. Höjd cirka 14 cm, bredd 17,5 cm.

Obetydliga skrapmärken. Något avnött patinering.

Konstnär

Thelander, PG f.1936. Svensk konstnär. Studier vid Konstfack 1953-1959, Kungliga Konsthögskolan 1959-1964 . PG Thelander är både målare, skulptör och grafiker och växlar gärna mellan de olika teknikerna. Han är särskilt skicklig som koppargrafiker och har uppmärksammats internationellt. Han är representerad förutom på alla större museer i Sverige och flera i Norden i London, Paris, Dresden, Mexico City, New York och San Francisco. PG Thelander har ett så särpräglat bildspråk att ingen betraktare kan stå likgiltig. Med glimten i ögat lånar han motiv ur den klassiska konsten och blandar friskt med egna funderingar. Varje bild väcker en ny idé ty konst föds ur konst. Han placerar lekfullt irrelevanta objekt i ett till synes ordinärt motiv . Bilderna är överraskande, ty vem undrar inte varför det finns muttrar, skruvar, öglor, plåsterlappar, tapetremsor här och var på pingviner, sköldpaddor, strutsar och grodor. Och så en och annan blå kub eller orange morot eller prickig flugsvamp. Eller så var det gurkor, potatisar, äpplen och gula bananer och fläskkorvar. För att inte gömma flugan. Hans bildfantasi är outtömlig! Sedan 1970-talet dyker en liten hjälplös figur upp här och var i bilderna, Det är en parafras på Jean Dubuffets porträtt av Henri Calet. När PG såg honom kände han intensivt en stor gemenskap och kunde inte låta bli att ”adoptera” den lille gubben som sitt alter ego. Humor och lekfullhet är kännetecken för hans konst.

Utropspris
8 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27