Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Christian Eriksson

(Sverige, 1858-1935)
Christian Eriksson
(Sverige, 1858-1935)

CHRISTIAN ERIKSSON, skulptur, brons, Signerad Chr. Eriksson och daterad Arcueil 1901.

"Elof". Gjuarstämpel Herman Bergman fud. H 20 cm

Obetydliga skrapmärken.
Patineringen något avnött.
Några mindre fläckar.

"Katalog öfver bronser från Herman Bergmans Konstgjuteri A.B. Stockholm", modellen upptagen samt avbildad som nr 62.

Utropspris
12 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13