Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Henrik Roxström

(Sverige, 1899-1982)
Henrik Roxström
(Sverige, 1899-1982)

HENRIK ROXSTRÖM, skulptur. Signerad. Daterad. Marmor. Höjd 45 cm.

"En Eva". Marmorskulptur. Signerad H. Roxström och daterad 1943. Höjd 45 cm.

Smärre strödda fläckar. Smärre skrapmärken.

Liljevalchs Konsthall, Vårsalongen 7-29 februari 1948, katalog nr 164. Nr 666, sid 48.

Utropspris
10 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13