Arne Jones E1299

Okänd Konstnär 1600-tal

Okänd Konstnär 1600-tal

OKÄND KONSTNÄR 1600-TAL, osignerad. Rödkrita, bildyta 19,5 x 14 cm.

Man med yxa sedd bakifrån. Osignerad. Rödkrita, bildyta 19,5 x 14 cm, uppklistrad på papper fäst på passepartout 35,5 x 28 cm.

Uppklistrad på papper. Ytsmuts. Fläckar.

Införselmoms

Svenska slott och herresäten, Skåne, 1909, Maltesholm, se s. 313.
Slott och herresäten i Sverige, Skåne, del 3, 1966, Borrestad, se s. 31.
Ingmar Hasselgren, "Konstsamlaren G.A. Sparre, 1974, se s. 133.

Märkt med De la Gardies ägarstämpel.

Utropspris
6 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93