Okänd Konstnär 1600-tal

Okänd Konstnär 1600-tal

OKÄND KONSTNÄR 1600-TAL. Påskrift 'Daniels de Malinas'. (2). Akvarell och tusch, vardera 11,5 x 9,5 cm.

Landskap. 2 stycken teckningar. Påskrift 'Daniels de Malinas'. Akvarell och tusch, vardera 11,5 x 9,5 cm. Uppklistrade på papper, limmade tillsammans på passepartout 40,5 x 21 cm.

Uppklistrade på papper. Ytsmuts. Fläckar.

Införselmoms

Svenska slott och herresäten, Skåne, 1909, Maltesholm, se s. 313.
Slott och herresäten i Sverige, Skåne, del 3, 1966, Borrestad, se s. 31.
Ingmar Hasselgren, "Konstsamlaren G.A. Sparre, 1974, se s. 133.

Märkta med De la Gardies ägarstämpel.

Utropspris
7 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93