GOLVUR, allmoge, tidigt 1800-tal.

Målat golvur märkt Anno 1803. Urtavlan märkt Matts Mattson Mora. Två lod medföljer. Bredd 57, djup 22, höjd 191 cm.

Renoverat och kompletterat. Skador, slitage och lagningar. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK