SKÅP, s k Revesjöskåp, allmoge, 1700-tal.

Ett målat hörnskåp med rakt krön, dekor av utanpåliggande knoppar, dörrspeglar samt dörr och låda. Bredd 71, djup 39, höjd 102 cm.

Senare målning. Åldersrelaterat slitage. Låst. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK