Madeleine Pyk – en samling F769

SKÅP, s k Revesjöskåp, allmoge, 1700-tal.

Ett målat hörnskåp med rakt krön, dekor av utanpåliggande knoppar, dörrspeglar samt dörr och låda. Bredd 71, djup 39, höjd 102 cm.

Senare målning. Åldersrelaterat slitage. Låst. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK