GOLVUR, allmoge, daterat 1829.

Ett målat fodral med blomsterdekor och initialer och årtal 1829, skuren tandsnittsdekor och solfjädersform, urtavlan märkt AAS Mora. Bredd 50, djup 25, höjd 201 cm. Lod, pendel.

Påmålad lagning i solfjädersform. Åldersrelaterat slitage. Maskstungen. Senare sockel nedtill. Ej funktionstestad. Ej genomgången.

Utropspris
5 000 SEK