SLAGBORD FÖR BARN, allmoge, 1800-tal.

Ett målat bord med ett rakt slag och rak grind samt lådor med knoppar. Längd 56 (utfällt 104), bredd 71, höjd 55 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare målning. Smärre färgbortfall. Torrsprickor.

Utropspris
3 000 SEK