SKRIN samt TIMPLÅDA, Allmoge, 1800-tal.

Låda med målad dekor samt AED 1827, 40 x 29, höjd 17 cm. Målat skrin med målad dekor och välvt lock, 70 x 42, höjd 27 cm.

Åldersrelaterat slitage. Delvis senare målning. Skrinet låst. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK