KISTA, allmoge, daterad 30/10 1860.

En målad kista med välvt lock och smidesbeslag. Dekor av blomster och årtal. Längd 120, bredd 62, höjd 66 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Smärre färgbortfall.

Utropspris
2 500 SEK