1235060
Kehnet Nielsen
(Danmark, Född 1947)
Kehnet nielsen, olja på duk, signerad och och daterad 1995 a tergo.

KEHNET NIELSEN, olja på duk, signerad och och daterad 1995 a tergo

"Memoires no. 1". Duk 146 x 100 cm.

Proveniens

Galleri Susanne Ottesen, Köpenhamn

Övrigt

Kehnet Nielsen föddes 1947 i Köpenhamn och bor och arbetar i Lyngby, Danmark.
Bland hans betydande utställningar ingår Vestjyllands konstmuseum, konsthallen Brandts Klædefabrik i Odense, Pinacoteca do Estado i Sao Paulo, Kunsthaus am Museum i Köln, Charlottenborg i Köpenhamn och Lunds Konsthall. Bland konstnärliga utmärkelser har han bl.a tilldelats Eckersberg-medaljen av Kungliga Danska Konstakademien.

I auktionens målning, "Memoires no. 1” anar betraktaren påverkan från tyska mästare som Gerhard Richter, Georg Baselitz och Anselm Kiefer. Trots tidiga tyska influenser dominerar de nämnda konstnärerna inte hans måleri. Snarare bidrar Richter och Baselitz till inspiration, tillsammans med samtida musik, poesi och europeisk konsthistoria. Till inspiratörerna hör också de konsthistoriska mästarna, vilka Kehnet Nielsen uttryckligen lånar från, hyllar och hänvisar till i sitt måleri.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

Slutpris
28 000
2 689
3 047
Utropspris
30 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
5 jul 19:59
28 000 SEK
5 jul 19:59
27 100 SEK
5 jul 19:58
27 000 SEK
5 jul 19:56
26 000 SEK
5 jul 19:55
25 000 SEK