1244808
Sten Eklund
(Sverige, 1942-2009)
Sten eklund, akvarell på papper, signerad se och sten eklund, 1982.

STEN EKLUND, akvarell på papper, signerad SE och Sten Eklund, 1982.

Komposition. 37,5 x 28,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T309
Övrigt

Sten Eklund var en svensk målare och grafiker. Utbildad 1966-1971 vid Konstakademin.
Redan tidigt hade Sten Eklund fascinerats av obegripliga apparater och konstruktioner som han med precision och noggrannhet avbildade på glas, akvarell eller duk. I akvarell eller gouache har han i Marcel Duchamps anda utfört märkliga bataljmålningar och andra stridsscener, befolkade med figurer av bl.a Lego-bitar.

Representerad på bl.a Nationalmuseum och Moderna muséet i Stockholm, Göteborgs konstmuseum, Museum i Linköping, Norrköpings konstmuseum, Uppsala konstmuseum och Allende muséet i Chile.

Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

7 900
759
860
Utropspris
10 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (8 bud)
27 jun 19:20
7 900 SEK
27 jun 19:13
7 000 SEK
27 jun 12:04
6 500 SEK
27 jun 9:28
6 000 SEK
27 jun 9:26
5 000 SEK