1244830
Alfred Boman
(Sverige, Född 1981)
Alfred boman, limemulsion och sprayfärg på pannå, signerad alfred boman a tergo.

ALFRED BOMAN, limemulsion och sprayfärg på pannå, signerad Alfred Boman a tergo.

Utan titel. 78 x 61 cm.

God kondition. Smärre slitage längs yttersta marginalerna.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T4
Proveniens

Johan Berggren Gallery, Malmö.

Övrigt

"Alfred Bomans måleri utgör ett energiskt men kontrollerat bearbetande av färgen. Den intensiva färgskalan och de skarpa kontrasterna för tankarna till afrikanskt modernistiskt måleri, men det går också att associera till åttiotalsexpressionism. Bilderna är emellertid varken expressionistiska eller formalistiska. Snarare handlar det om ett materialutforskande måleri av högst samtida snitt."
kunstkritikk.no 17 mars 2014.

Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
32 000
3 057
3 433
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (38 bud)
5 jul 20:06
32 000 SEK
8
5 jul 20:05
31 000 SEK
5 jul 20:04
30 000 SEK
8
5 jul 20:04
30 000 SEK
5 jul 20:03
29 000 SEK