Roy Kortick

(USA, Född 1968)
Roy Kortick
(USA, Född 1968)

ROY KORTICK, blandteknik, signerad och daterad 2001

Utan titel. 18 x 31 cm.

Obetydligt slitage

Proveniens

Wetterling Gallery, Stockholm

Roy Kortick arbetar med måleri, mixed media och keramik, med högst egen symbolik, mönster och humoristiskt bildspråk.
Genom att kombinera ämnen som kakel, pigment och lera i sitt arbete med mixed media och bildkonst, skapar Kortick verk som förmedlar spännande berättelser med djup. Roy Kortick är mångsidig, sett till både olika medier och material och kombinerar traditionellt sett "hög och låg konst" på ett unikt sätt.
Roy Kortick föddes 1968 i Providence, Rhode Island och erhöll en Bachelor of Arts i visuell konst och litteratur från Bennington College, Vermont.
Hans konst har visats över hela världen och recenserats i bl.a New York Times, Newsday och Arte Americana. Roy Kortick bor och arbetar i Brooklyn, New York. Hans konst har vid ett flertal tillfällen ställts ut på Wetterling Gallery i Stockholm, sedan 2002.

Utropspris
6 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89