Johan Söderdahl, bröllopsbägare, daterad 1770, silver, Söderköping 1770.

Delvis förgylld, konande, på räfflad fot, vågband, stämplad lambrequin samt graverade initialer och datering i bladkartusch under krona. Höjd 19 cm, vikt 398,5 gram.

Slitage. Ytskikt ruggat.

Utropspris
8 000 SEK