VASER, ett par, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).

Balusterformade med ringmaskaroner som hänklar, dekor i rött och guld av blommor, fåglar och frukter. Höjd 26,5 cm

Sprickor, slitage.

Proveniens

According to the family tradition brought to Sweden during the Vega expedition 1878–1880 under leadership by Adolf Erik Nordenskiöld.

1 200
114
130
Utropspris
3 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
26 aug 2020 9:03
1 200 SEK
22 aug 2020 20:35
800 SEK
21 aug 2020 21:12
300 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02