Asian decorative sale

Inredare världen över använder asiatisk konst och konsthantverk för att krydda såväl moderna som klassiska inredningar, nu mer än någonsin. Vi bjuder här på ett urval av asiatiska föremål att inreda ditt hem med. Auktionen innehåller objekt från flera privata samlingar och innefattar porslin, textilier, mattor, japanska träsnitt, kinesiska målningar, möbler, nefrit och bronser.

103 föremål
Tekannor, 6 st Kina 1900-tal lergods.
Klubbat pris
2 031 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PANEL, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KORG Vietnam 1800-talets slut.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STÄLL  23 st Kina 1900-tal.
STÄLL 23 st Kina 1900-tal.
Klubbat pris
1 988 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURINER 7 st Kina 1900-tal nefrit.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, Kina Mingdynastin, Wanli (1572-1620) porslin.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS Kina 1700-tal porslin.
VAS Kina 1700-tal porslin.
Klubbat pris
3 933 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KENDI, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
6 301 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURINER ett par Kina sen Qing porslin.
Klubbat pris
11 111 SEK
Utropspris
3 000 SEK
UTAGAWA SADAKAGE, kolorerat träsnitt, 1840-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
247 EUR
Utropspris
200 EUR
SKULPTUR, nöt. Kina, med poem.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KUNISADA TSUNODA (TOYKUNI III) kolorerat träsnitt 1850-tal.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGURIN, silver, Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
40 EUR
Utropspris
150 EUR
BLOMKRUKA, porslin, Kina 1900-tal.
Klubbat pris
495 EUR
Utropspris
150 EUR
SKÅLFAT Kina Mingdynastin, Wanli (1572-1620) porslin.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, soapstone, Kina 1900-tal.
Klubbat pris
55 EUR
Utropspris
150 EUR
TEKANNA MED LOCK Kina Qianlong (1736-95) porslin.
Klubbat pris
3 180 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VATTENDROPPARE Kina 17/1800-tal porslin.
Klubbat pris
4 124 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS samt SKÅLAR 2 st Kina 1900-tal porslin.
Klubbat pris
10 506 SEK
Utropspris
2 500 SEK
URNOR med LOCK, ett par, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIEDESTAL, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PLAKETT, porslin. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
3 611 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing, 1796-1820).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIN, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
2 458 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Vaser, 3 st, glaserat stengods, Japan,
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANNA med LOCK, metall samt stenar. Tibet, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NEFRITFÖREMÅL, tre st, Qingdynastin.
Klubbat pris
8 580 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLAR, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN, thailand, Bangkok stil, omkring 1900.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KRUKA med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅL samt SERVERINGSSKED, silver, Thailand, 1900-tal.
Klubbat pris
3 651 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DEKORDELAR, ett par, skuret trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 431 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PLAKETT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKULPTUR, brons. Thailand, 1900-tal. Hand.
Klubbat pris
901 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TATSUZŌ SHIMAOKA, vas/skål, celadonglasyr, signerad.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
6 160 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BUDDHA, brons. Thailand, 1900-tal. Bangkok.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIDEBOARD, lackerat trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PIEDESTAL, Kina, 1900-tal.
PIEDESTAL, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BUDDHA, brons. Thailand, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKULPTUR, bambu. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BUDDHA, brons. Burma, 1900-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅl med LOCK, cloisonne. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANDSPEGEL, försilvrad koppar och nefrit. Kina.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PALL, lackerat trä. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 250 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVVAS, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIK, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong, omkring 1746.
Klubbat pris
3 209 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, 7 st, cloisonne. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 708 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HÄNGE/OBJEKT, nefrit, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 209 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TALLRIKAR, 15 stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 008 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANO SHUGEN SADANOBU, färgträsnitt, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynatin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK