Konstnärerna på Brondas vind

Konstnärerna på Brondas vind var en bohemisk grupp konstnärer verksamma i vid decennieskiftet av 1950- och 1960-talet. Gruppen fick sitt namn efter caféet Brondin, även känd som Bronda, som hade sina utrymmen på hörnet av Högbergsgatan och Södra Esplanaden i Helsingfors. Företrädare av det finska kulturlivet var en vanlig syn på kaféet på byggnadens övre våningar. Brondas café, övertagen av konstnärer, gick i konkurs 1949, men konsten fortsatte att leva i huset tack vare Bronda-gruppen, som bildades där på 1950-talet.

De konstnärliga målen för konstnärerna på Brondas vind fokuserar på undanröjning av nationella intryck ur den finska expressionismen, med Eino Ruutsalo som förgrundsfigur, som samlat inflytelse från runt omkring världen. Bronda-gruppen, som strävade efter internationalitet, organiserade utställningar utomlands redan från första början. De konstnärer som drivit för förändring befann sig före sin tid i Finland, de sågs till och med som avantgarde, och konst påverkad av abstrakt expressionism mottogs inte i Finland utan snedvridning. En grupp konstnärer som arbetade utanför officiella konstinstitutioner väckte debatt. Eftersom de få tillgängliga konstnärsbidragen inte träffade dessa konstnärers väg, måste vinsten av konstförsäljningen räcka till.

Caféets tidigare tvättrum uppe på vinden fungerade som arbetsrum, där konstnärerna utförde sina arbeten och ordnade utställningar samt levde ett liv typiskt för konstnärer. Dock betraktades detta liv som onödigt bohemiskt, vilket ledde till att gruppen avhysades år 1962. På många sätt har Brondas vind spelat en viktig roll både för sina medlemmar och för utvecklingen av finsk modern konst.

21 föremål
ARVO SUMMANEN, olja på duk, signerad och daterad -61.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
600 EUR
ARVO SUMMANEN, olja på duk, signerad och daterad -60.
Klubbat pris
580 EUR
Utropspris
800 EUR
JUHANI HARRI, olja på skiva.
JUHANI HARRI, olja på skiva.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 EUR
Klubbat pris
340 EUR
Utropspris
400 EUR
ARVO SUMMANEN, olja på duk, signerad och daterad -65.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
300 EUR