Kan inte nå servern

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

TIMO SARPANEVA, skål, ur serien Heal's, signerad Timo Sarpaneva, Iittala.

Gult glas. Höjd 28,5 cm. Diameter 25 cm.

Helhetsintrycket är mycket gott.

Proveniens

Ur Timo Sarpanevas samling.

Utställningar

Modellen ställdes ut vid HEALS-utställningen i London 1969.

Övrig information

in 1969 a selection Timo Sarpaneva’s objects where exhibited at Heal’s design department in London. The exhibition presented a wide selection of his designs, everything from everyday objects to artworks. In the beginning of the 1980s master blower Reino Löflund called Sarpaneva and asked him to immediately come to the Iittala warehouse. The warehouse needed more space and as a consequence many of Sarpaneva’s unique artworks were being destroyed. Sarpaneva managed to save some of his works, including a selection of the objects which had been exhibited at Heal’s in 1969. This bowl is one of the objects that Sarpaneva managed to save.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 650
E
U
R
18 926
S
E
K
1 727
USD
Utropspris
1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (27 bud)
5
26 jul 2020 17:55
1 650 EUR
2
A
26 jul 2020 17:55
1 603 EUR
2
26 jul 2020 17:54
1 600 EUR
5
26 jul 2020 17:51
1 550 EUR
2
A
26 jul 2020 17:51
1 506 EUR
2
26 jul 2020 17:51
1 500 EUR
5
26 jul 2020 17:49
1 450 EUR
2
A
26 jul 2020 17:49
1 404 EUR
2
26 jul 2020 17:48
1 400 EUR
5
26 jul 2020 17:45
1 350 EUR
2
A
26 jul 2020 17:45
1 303 EUR
2
26 jul 2020 17:45
1 300 EUR
5
26 jul 2020 17:42
1 250 EUR
2
A
26 jul 2020 17:42
1 209 EUR
2
26 jul 2020 17:42
1 200 EUR
5
26 jul 2020 17:40
1 150 EUR
2
A
26 jul 2020 17:40
1 103 EUR
2
26 jul 2020 17:39
1 100 EUR
5
26 jul 2020 17:39
1 050 EUR
2
A
26 jul 2020 17:39
1 008 EUR
2
26 jul 2020 17:38
1 000 EUR
5
26 jul 2020 17:37
975 EUR
2
26 jul 2020 17:35
955 EUR
4
20 jul 2020 9:55
920 EUR
3
18 jul 2020 12:43
800 EUR
2
18 jul 2020 10:42
200 EUR
1
17 jul 2020 22:56
100 EUR
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice