Harry Booström

(Sverige, 1917-1996)
Harry Booström
(Sverige, 1917-1996)

HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå, signerad Booström och daterad -55.

"Nr 30" 59,5 x 62,5 cm.

Ytsmuts. Fläckig fernissa. Retusch i övre kanten.

Proveniens

William och Maud Appelquist, Gotland.
Galerie Bel'Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Bukowskis, "Harry Booström - En konkret avantgardist", 2018, avbildad sid. 19

Konstnär

Målaren och tecknaren Harry Booström (1917-1996) har kallats för en drömmare och konkretist. Sin konstnärliga utbildning fick han på Edward Berggrens och Isaac Grünewalds målarskolor under åren 1941-45. Booström var årsbarn med gruppen 1947 års män och inspirerades liksom de av den tidiga konkreta traditionen.

Efter studierna reste han till Danmark, där han vistades en tid. Han gjorde även resor bl a till Holland och Frankrike. 1948 bosatte sig Booström i Stockholm och somrarna tillbringade han på Gotland, där han vuxit upp. Naturen där utgjorde en ständig inspirationskälla. Från att ha arbetat i abstrakt stil övergick han på 50-talet till ett rent icke-föreställandet, konkretistiskt, måleri med geometriska grundformer. I växelspelet mellan form och färg, varmt och kallt, uppnådde han i sina kompositioner både dynamik och rörelse.

Harry Booström debuterade 1948 på Samlaren och deltog genom åren i en rad uppmärksammade utställningar bl a Høstudstillingen / Den Frie Udstilling, Köpenhamn, Espace, Stockholm, Réalités Nouvelles, Paris, och Stockholmskonkretisterna, Halmstad. Booström var medlem av den internationella Groupe Espace som verkade för ett utvidgat samarbete mellan konstnär och arkitekt. Tillsammans med arkitekten Bertil Ahlqvist arbetade han med färgsättning av radhus i Visby i början på 60-talet.

Klubbat pris
50 000
4 437
4 677
Utropspris
7 000 SEK
Budhistorik (30 bud)
23 aug 2020 20:24
50 000 SEK
9
23 aug 2020 20:24
48 000 SEK
23 aug 2020 20:14
42 000 SEK
9
23 aug 2020 20:14
40 000 SEK
23 aug 2020 12:36
36 000 SEK
9
23 aug 2020 12:36
35 000 SEK
9
23 aug 2020 8:52
29 000 SEK
23 aug 2020 8:52
28 000 SEK
21 aug 2020 22:49
27 000 SEK
21 aug 2020 22:49
26 000 SEK
21 aug 2020 22:45
25 000 SEK
21 aug 2020 22:45
24 000 SEK
21 aug 2020 22:44
23 000 SEK
21 aug 2020 22:44
22 000 SEK
21 aug 2020 18:50
21 000 SEK
21 aug 2020 18:50
20 000 SEK
20 aug 2020 11:43
19 500 SEK
8
20 aug 2020 11:43
19 000 SEK
18 aug 2020 17:55
18 500 SEK
18 aug 2020 17:55
18 000 SEK
18 aug 2020 16:29
15 500 SEK
18 aug 2020 16:29
15 000 SEK
18 aug 2020 15:36
10 500 SEK
18 aug 2020 15:36
10 000 SEK
17 aug 2020 9:40
5 200 SEK
17 aug 2020 9:40
5 000 SEK
16 aug 2020 18:39
4 000 SEK
16 aug 2020 16:05
3 200 SEK
15 aug 2020 22:13
2 000 SEK
15 aug 2020 16:15
300 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89