Fredrik Paulsen

(Sverige, Född 1980)
Fredrik Paulsen
(Sverige, Född 1980)

FREDRIK PAULSEN, bord, framtaget till Designbaren, "Fredriks Fun Fair" på Stockholm Funiture and Light Fair 2020.

Stomme i furu, bemålat i rosa, höjd ca 75 cm, längd 200 cm, bredd 75 cm.

Smärre slitage och märken.

Designbaren, "Fredriks Fun Fair" på Stockholm Funiture and Light Fair 2020.
Till Stockholm Furniture and Light Fair 2020 fick Fredrik Paulsen uppdraget att formge Designbaren. Paulsen mål var att skapa en drömvärld inspirerad av nöjesfält och olika resmål att mentalt färdas till. Den 1500 kvm stora installationen med unikt framtagna objekt innehöll bland annat ett monument att samlas vid, en restaurang paviljong och en strandbar.

FREDRIK PAULSEN (f 1980) är utbildad vid Beckmans Designhögskola samt Royal College of Art i London och arbetar idag i egen studio i Örnsberg. Hans arbeten sträcker sig från möbler till inrednings- och utställningsdesign. I Fredriks verk blandas föreställningar om antikonsumtion, konstgjordhet och en motkultur som hyllar material, färg och form. Med en lekfull inställning till allmäna vardagliga objekt experimenterar han med nya kreativa processer. Fredrik blev utnämnd både till Årets Inspiratör samt Årets Designer 2020.

Utropspris
4 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60