Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

SELTERGLAS, 10 st, Firma Svenskt Tenn.

Dekor i guld av änglamärket, Höjd ca 6,5 cm.

Bruksslitage.

Formgivare

Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 100
S
E
K
104
E
U
R
119
USD
Utropspris
1 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (14 bud)
6
21 sep 2020 21:14
1 100 SEK
7
21 sep 2020 20:56
1 000 SEK
6
20 sep 2020 22:09
950 SEK
5
19 sep 2020 13:04
900 SEK
4
17 sep 2020 20:03
850 SEK
1
A
17 sep 2020 20:02
800 SEK
4
17 sep 2020 20:02
800 SEK
1
17 sep 2020 8:03
750 SEK
3
A
17 sep 2020 8:03
700 SEK
3
16 sep 2020 21:32
550 SEK
1
A
16 sep 2020 21:32
500 SEK
1
16 sep 2020 7:53
400 SEK
2
15 sep 2020 22:48
350 SEK
1
15 sep 2020 16:23
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Kontakt
Fredrik Karlsson
Stockholm
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice