Gunnar Jonn – expressionisten från Malmö

Gunnar Jonn (1904-1963) föddes och dog i Malmö. Trots att han levde i Skåne (bla många år på Ven) hela livet torde han vara den minst provinsiella sk "Skåne-målaren” av dem alla. Han stil kännetecknas av en hastig penselföring, tjock färg och starka färger. En expressionist i dess rätta bemärkelse.

Jonn var välutbildad och studerade vid Skånska målarskolan i Malmö 1926-1928 samt för Aksel Jörgensen vid danska konstakademin i Köpenhamn 1933-1936. Viktiga var också de resor som gick bla k till Norge, tidigare Jugoslavien, Spanien och Tyskland. Jonns första större separatutställning ägde rum i Malmö Rådhus 1933. Efter detta följde en rad av utställningar i Skåne. Debuten i Stockholm skedde 1941 i Esselte-hallen. På 40-talet utförde Jonn flera större väggmålningar (bla Solidars trapphall, ABF:s nybyggnad, Malmö Roddklubb samt i Trelleborgs hamnkontor). 1963 gick Gunnar Jonn bort, endast 59 år gammal.

Representerade: Nationalmuseum, Malmö Museum, Ystad Konstmuseum, Helsingborgs Konstmuseum, Moderna Museet m.fl.

11 föremål
GUNNAR JONN, olja på pannå, signerad och daterad -52.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR JONN, olja på duk, signerad och daterad -61.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR JONN, olja på duk, signerad och daterad -58.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR JONN, akryl på papper, signerad och daterad -53.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR JONN, olja på pannå, signerad och daterad -47.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR JONN, olja på pannå, signerad och daterad -58.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR JONN, olja på pannå, signed och daterad -58.
Klubbat pris
2 806 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR JONN,tempera på papp, signerad och daterad.
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK