Henry B. Goodwin

(Tyskland, 1878-1931)
Henry B. Goodwin
(Tyskland, 1878-1931)

HENRY B. GOODWIN, två fotogravyrer ur boken Vårt vackra Stockholm signerad i negativet. Strandvägen och Riddarhuset.

Strandvägen, 1916 och Riddarhuset.
19,5 x 16 cm och 22 x 15 cm.
Fotogravyrer ur Henry B. Goodwins bok "Vårt vackra Stockholm" utgiven 1920. Varje bild är "en från Goodwins omarbetade negativ framställd originalkopia i fotogravyr etsat och tryckt av Vecko-Journalens fotogravyranstalt Stockholm". Upplaga 200 ex. Utgiven av Bröderna Lagerström Boktryckare. Oramad.

Obetydligt ytslitage.

Klubbat pris
1 000
90
95
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
14 aug 2020 22:46
1 000 SEK
12 aug 2020 23:10
800 SEK
12 aug 2020 19:51
500 SEK
8 aug 2020 8:12
300 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57