Design ÖvrigtGunnar Nylund
1240767
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, vaser, 2 st med insats samt vas, chamotterat stengods, rörstrand 1930-40-tal.

GUNNAR NYLUND, vaser, 2 st med insats samt vas, chamotterat stengods, Rörstrand 1930-40-tal.

Gulglaserade, stämpelmärkta. Höjd 9,5, 14 och 22,7 cm, de ovala vasernas längd 28 och 20,5 cm.

En vas med nagg på galler, i övrigt är helhetsintryckt gott med finmaskig krackelyr.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Slutpris
3 300
320
379
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
31 jul 22:01
3 300 SEK
31 jul 22:01
3 100 SEK
30 jul 21:54
3 000 SEK
29 jul 23:35
1 500 SEK
29 jul 18:45
1 000 SEK