Design ÖvrigtGunnar Nylund
1247297
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund & oskar dahl, vas, "flambé", rörstrand, 1930-40-tal.

GUNNAR NYLUND & Oskar DAHL, vas, "Flambé", Rörstrand, 1930-40-tal.

Stengods, stiliserad dekor i brunt grågrönt och guld, märkt ALP FLAMBÉ MODELL NYLUND LIDKÖPING SWEDEN DEKOR: O DAHL 3587 HANDDREJAD. Höjd 23,7 cm.

Smärre slitage, smuts invändigt.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Slutpris
4 400
427
505
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (35 bud)
7 aug 20:49
4 400 SEK
14
7 aug 20:49
4 200 SEK
7 aug 19:17
3 800 SEK
13
7 aug 19:17
3 600 SEK
7 aug 18:52
3 400 SEK