En samling konst från 1960-talet

Denna tema-auktion är baserad på en familjs privatsamling uppbyggd i Stockholm under 1960-talet. Favorit bland gallerierna i staden var det framgångsrika Galleri Prisma startat av Leif Nielsen. Det var en tid då man inom konsten tog till sig det som modernismen avvisade; flyktighet, ironi, humor, kitsch och starka färger. 60-talets Stockholm präglades av 68-rörelsen, Moderna Museets introduktion av popkonsten, Miljonprogrammet, TV-apparatens intåg i hemmen och plastens intåg i design- och möbelproduktion. Auktionens samling sträcker sig över ett brett spektrum och omfattar såväl ett tidigt verk av Madeleine Pyk, ”Riddarholmskyrkan”, den polska konstnärinnan Anna Guntners drömlika ”Vårdaren”, Hans Wigerts ”Ytterskärgården” som ett antal färgstarka naivistiska motiv av Bengt O Abrahamsson.

15 föremål