Arne Jones E1299

Tekanna, silver, Moskva 1833. Fransk kontrollstämpel.

Invändigt förgylld, oval, på helslagen fot, dekor av godroner samt stansat blomsterband, fällbart lock med svärtad knopp. Svängt svärtat trähandtag. Längd 25 cm, höjd 13 cm, vikt 417 gram.

Slitage.

Utropspris
4 000 SEK