Lucas Andersen Steen, sked med kulknopp, silver, Bergen (1619-efter 1658).

Delvis vridet skaft. I bladet graverad bladdekor. Skaftets frånsida med initialer. Längd 16 cm, vikt 33,8 gram.

Slitage, små märked/bucklor.

Utropspris
5 000 SEK