Fanerad med mahogny och valnöt. Beslag av mässing. Bakom filtkädd klaff inredning med lådor. Nedtill två lådor. Längd 90, bredd 44, höjd 100 cm.
Senare lås, delvis senare beslag. Lagningar. Kompletterad. Fanerskador. Slitage.
Jämför analog sekretär i Kungliga Husgerådskammarens samlingar, HGK 354, signerad av änkeverkstaden 1768-69.