1257588
Jonas Frisk
(Sverige, 1787-1849)
Spegel med konsolbord, jonas frisk (spegelfabrikör i stockholm 1805-1824). empire, 1800-talets början.

SPEGEL MED KONSOLBORD, Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824). Empire, 1800-talets början.

Fanerade med mahogny. Skuren dekor samt dekor av pastellage, bronserad. Bordet med marmorerad skiva. Spegeln 182 x 80, bordets bredd 94, djup 39, höjd 76 cm.
Spegel med rester av etikett.

Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Smärre fanerskador. Kompletterad med senare glas.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - C2
Christian Olsén
Christian Olsén
Filialchef Västberga
+46 (0)703 09 56 57

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
10 000
942
1 100
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (25 bud)
8
26 sep 19:27
10 000 SEK
26 sep 19:27
9 800 SEK
8
26 sep 19:27
9 800 SEK
26 sep 19:27
9 600 SEK
8
26 sep 19:25
9 400 SEK