Hilda Granstedt

(Finland, 1841-1932)
Hilda Granstedt
(Finland, 1841-1932)

HILDA GRANSTEDT, olja på pannå, signerad och daterad 1893.

Metstund i gryningen. 17,5x33 cm.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.

Hilda Granstedt (1841-1932) studerade vid Konstföreningens ritskola 1869-72 under samma tid som Amelie Lundahl och Ellen Favorin. Därefter fick hon privatundervisning av Mårten Eskil Winge (1825-1896), som var konstnär och professor vid Stockholms Konstakademi. Till Paris reste Granstedt 1874, samtidigt som Albert Edelfelt, och studerade där under Tony Robert-Fleyrys (1837-1911) ledning.
Vid utdelningen av statens Dukatpris placerade sig Hilda Granstedt tre gånger på andra plats. Trots sina framgångar valde hon redan 1877 att bli teckningslärare istället för att fortsätta sin karriär som fri konstnär. Kanske hon saknade tilltro till sina egna möjligheter och var tvungen som ogift att försäkra sig om sitt levebröd. Hon förhöll sig lika passionerat till sitt läraryrke som sitt konstnärskap och 1889 utgav hon boken ”Ornamentaliska väggmålningar och teckning på fri hand för folk- och förskolor”.

Hilda Granstedts mest kända verk är den mästerliga ”Italiensk kvinna”, som hör till Ateneums samlingar. Den säkra teckningstekniken och stämningsfullheten är gemensamma drag i de få verk av Granstedt som man känner till.
Lugnet och skönheten i morgongryningens metstund är fint fångad i detta verk som ingår i auktionens utbud. I sanning en sällsynt liten pärla.

Utropspris
600 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377