ALEKSI PUUSTINEN, VAS, "Pisara" (Droppe), glas, träsockel, signerad.

Friblåst glas, separat sockel i valnöt och återanvänd skateboard-faner.
Basens diameter 18,5 cm, vasens höjd ca 14 cm, totalhöjd 16,5 cm.
Glasblåsare: Penna Tornberg, Notsjö Nuutajärvi.

Helhetsintrycket är gott.

Klubbat pris
240
2 530
275
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (6 bud)
12 sep 2020 10:18
240 EUR
10 sep 2020 10:37
220 EUR
10 sep 2020 9:12
200 EUR
10 sep 2020 8:15
180 EUR
6 sep 2020 16:28
160 EUR
4 sep 2020 13:51
100 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492