Gunnar Nilsson

(Sverige, 1904-1995)
Gunnar Nilsson
(Sverige, 1904-1995)

GUNNAR NILSSON, bronsskulptur, signerad G. Nilsson, numrerad 13/14.

Stående flicka. Höjd 51 cm. Gjutarstämpel Cire perdue Bisceglia.

Åldersrelaterad patina.

Gunnar Nilsson reste till Paris 1928 för att studera skulptur bl a för Charles Despiau och Paul Niclausse. På plats umgicks han med andra skulptörer såsom Bror Hjort, Carl Frisendahl och Albert Giacometti. Frankrike kom även med tiden att bli hans hem.

Mest känd är Gunnar Nilsson för sina skulpturer av unga kvinnor. Auktionens två utrop är fina exempel på Nilssons konstnärskap. Finlemmade, med lätt böjda huvuden och fångade i en återhållen rörelse. Deras inåtvända uttryck tycks berätta för oss om en omedvetenhet om att vara subjekt för en granskande blick. Vet de överhuvudtaget om att de är iakttagna?

Gunnar Nilsson finns representerad på bl a Nationalmuseet och har gjort en stor mängd offentliga verk såsom t ex ”Mimi” eller ”La Petite Baigneuse” på Karlavägen i Stockholm, ”Vårens huldra” i Linköping, Botaniska Trädgården i Göteborg och i Rottneros skulpturpark.

Utropspris
35 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71