Britt Lundbohm-Reutersvärd

(Sverige, 1917-2001)
Britt Lundbohm-Reutersvärd
(Sverige, 1917-2001)

BRITT LUNDBOHM-REUTERSVÄRD, blandteknik på pannå, signerad och daterad 1957

"Brev till sommaren". 61 x 80 cm.

Ytsmuts

Britt Lundbohm Reutersvärd tillhör, tillsammans med Inger Ekdal, de närmast bortglömda konstnärerna i Sverige. Under slutet av 50-talet stod de för något av det mest spännande i svensk konst, väl i paritet med sina mer namnkunniga manliga kollegor. Lundbohm Reutersvärd var en av pionjärerna för den konstnärliga riktning som i Sverige benämns spontanism, ett nonfigurativt måleri som utnyttjade slumptekniker för att utveckla ett friare bildspråk. Verket ”Brev till sommaren” är utfört 1957. Kopplingen till Pollocks drippingmålningar är tydlig. Pollock visades i Sverige redan 1953 som en del av den MoMA-producerade utställningen Tolv nutida amerikanska målare och skulptörer, vilken visades på Liljevalchs.

Utropspris
20 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89