Konst GrafikJoan Miró
1248178

Joan Miró

(Spanien, 1893-1983)
Joan miró, färgetsning och akvatint, 1976, signerad med blyerts och numrerad 73/120.

JOAN MIRÓ, färgetsning och akvatint, 1976, signerad med blyerts och numrerad 73/120.

"Dans la lueur oblique". Plåtstorlek 22 x 14 cm, bladstorlek 38,5 x 28,5 cm. Tryckt av Morsang, Paris.

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Mindre järnoxidprickar.

Proveniens

Galleri Östermalm, Stockholm.

Dupin 937

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Utropspris
20 000 SEK