Konst GrafikJoan Miró
1248179

Joan Miró

(Spanien, 1893-1983)
Joan miró, akvatintetsning, signerad samt numrerad hc, utförd 1959.

JOAN MIRÓ, akvatintetsning, signerad samt numrerad HC, utförd 1959

"Constellations" (Black suite), from the Constellations suite, 1959. Plåtstorlek 27,5 x 19,5 cm. Bladstorlek 44 x 36 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Järnoxidprickar. Fästkuddar synliga genom pappret.

Dupin 269.
Cramer 58.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Utropspris
20 000 SEK