Aira Samulin's collection

Vi har glädjen att presentera utvalda verk ur Aira Samulins privata samling. Samulin fick samlingen då hon koreograferade Sovjetunionens modevisning och -tävling i Tallin. Förutom färgstarka och expressiva målningar av Paul Allik presenterar helheten även verk av Lola Makarova, Sirje Protsin-Petersen, Peeter Mudist, Andrus Kasemaa och Edgar Valter. Bland höjdpunkterna finns fyra sagolika målningar av Edgar Valter, som utöver sitt konstnärskap var känd som karikatyrtecknare och i barnboksillustratör.

(Bild: Juha Laitalainen)

29 föremål
PAUL ALLIK, olja på pannå, signerad och daterad -90.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
300 EUR
PAUL ALLIK, olja på duk, signerad och daterad -90.
Klubbat pris
5 400 EUR
Utropspris
600 EUR
EDGAR VALTER, olja på pannå.
EDGAR VALTER, olja på pannå.
Klubbat pris
3 603 EUR
Utropspris
2 000 EUR
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
300 EUR
LOLA MAKAROVA (LOLA LIIVAT), gouache på pannå, 1988.
Klubbat pris
810 EUR
Utropspris
700 EUR
PAUL ALLIK, olja på duk.
PAUL ALLIK, olja på duk.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
300 EUR
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
300 EUR
ANDRUS KASEMAA, blandteknik på papper, signerad.
Klubbat pris
2 303 EUR
Utropspris
600 EUR
Klubbat pris
660 EUR
Utropspris
300 EUR
PAUL ALLIK, olja på duk.
PAUL ALLIK, olja på duk.
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
300 EUR
PAUL ALLIK, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
9 700 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAUL ALLIK, olja på duk.
PAUL ALLIK, olja på duk.
Klubbat pris
1 950 EUR
Utropspris
400 EUR
PAUL ALLIK, olja på duk, signerad och daterad -88.
Klubbat pris
12 100 EUR
Utropspris
600 EUR
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
300 EUR
PAUL ALLIK, olja på pannå.
PAUL ALLIK, olja på pannå.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
300 EUR
PAUL ALLIK, olja på pannå.
PAUL ALLIK, olja på pannå.
Klubbat pris
1 950 EUR
Utropspris
400 EUR
EDGAR VALTER, olja på pannå.
EDGAR VALTER, olja på pannå.
Klubbat pris
7 200 EUR
Utropspris
2 000 EUR
PAUL ALLIK, olja på duk.
PAUL ALLIK, olja på duk.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
800 EUR
PAUL ALLIK, olja på duk, signerad och daterad -89.
Klubbat pris
9 200 EUR
Utropspris
300 EUR
Klubbat pris
7 200 EUR
Utropspris
300 EUR
PAUL ALLIK, olja på pannå.
PAUL ALLIK, olja på pannå.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
300 EUR
Klubbat pris
1 090 EUR
Utropspris
300 EUR
PAUL ALLIK, olja på pannå, signerad och daterad -86.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
500 EUR
EDGAR VALTER, olja på papp.
EDGAR VALTER, olja på papp.
Klubbat pris
6 200 EUR
Utropspris
2 000 EUR
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
300 EUR
Klubbat pris
6 200 EUR
Utropspris
300 EUR