Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

SOPPSLEV, silver, Morozov Kejserlig hovleverantör, mästarstämpel Aleksandr Shevyakov, S:t Petersburg 1896.

Förgyllt blad. Ätten Freedericksz vapen. Längd 34 cm. Vikt 288 g.

Smärre slitage. Obetydlig buckla.

Proveniens

Greve Woldemar Freedricksz (1838-1927), sista hovminister hos Nikolai II.

Utropspris
400 EUR