Fyedor Lorie, skrin, silver, Moskva 1899-1908.

Invändigt förgyllt, rektangulärt med dubbla fällbara lock, japaneserad dekor på locken samt med grvyr. Grenformat handtag. Längd 19,5 cm, vikt 820 gram.

Slitage, repor.

Utropspris
12 000 SEK