Tallrikar, 7 st, Kuznetsov och Bröderna Kornilov, porslin, Ryssland 1861 - 1917.

Fat, polykrom, handmålat blomstermotiv, diameter 24 cm, Bröderna Kornilov 1861 - 1884.
Övriga fat, Kuznetsov och M.S. Kuznetsov:
Blått brätte med förgylld dekor och blommor i kartuscher, diameter 18 cm, stämplad I.E. Kuznetsov.
Fat med enfärgad dekor på vit botten, diameter 24,5 cm.
Fyra djupa tallrikar med förgylld kantdekor på vit botten, diameter 24,3 cm.

Blomtallrikar med slitage och ställvis färgbortfall. En djup tallrik med smärre ytkorrigering. Enfärgad tallrik med undersidesnagg.

Utropspris
200 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492