Anton Christian Iwersen, tekanna, S:t Petersburg 1828.

Invändigt förgylld, rektangulär, på indragen fot, delvis godronnerad samt med rosenbård. Fällbart lock med svärtad träknopp samt svängt trähandtag. Längd 25 cm, höjd 14,5 cm, total vikt 519 gram.

Slitage.

Utropspris
5 000 SEK